Amsterdam Open Canoepolo Tournament 2018

bannermdr

On 27/28 May canoeclub 'Michiel de Ruyter' organizes its yearly international canoepolo tournament. On a beautifull location in the outskirts of the Dutch capital city an international tournament with a very high standard and a unique atmosphere will be played. Good public transport with the lively centre of Amsterdam makes this tournament a good opportunity to visit this famous city.

Amsterdam Open 2018: may 26th and 27th 

Register here: https://goo.gl/forms/9By80xD4P5x7433E3

For more information and questions contact Bart van Es (  Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.   ).  


Registrated teams 

Division 1  14/16
Michiel de Ruyter 1 Confirmed
Michiel de Ruyter 2 Confirmed
Dragon Confirmed
Gent Confirmed
Cando Canoe Club Confirmed
KNCW Berlin Confirmed
TEAM JAPAN Confirmed
TEAM SG BOYS Confirmed
MKSF 1 Confirmed
Viking Venlo A Awaiting Payment
Melan Vääntäjät Awaiting Payment
Odysseus A Awaiting Payment
Keistad A Awaiting Payment
Rothe Mühle Essen B Awaiting Payment
  
Division 2  12/12 (1 waiting)
Michiel de Ruyter 3 Confirmed
Groningen B Confirmed
WSV Quakenbrueck Confirmed
TEAM MIXED Confirmed
Odysseus B Confirmed
YOLOPOLO Confirmed
KKP Herren Confirmed
Polo Lovers Confirmed
WSV Lampertheim Awaiting Payment
Renegades Awaiting Payment
KCIS-A Awaiting Payment
LOEUILLY Awaiting Payment
Keistad C Waiting list 1
  
Division 3  12/12 (1 waiting)
Michiel de Ruyter 4 Confirmed
SG KKP & Co Confirmed
LKV Rijnland Team C Confirmed
Odysseus C Confirmed
University of London Confirmed
ZP A Confirmed
KCIS-B Awaiting Payment 
KCIS-C Awaiting Payment 
KCIS-E Awaiting Payment 
Rothe Mühle Essen C Awaiting Payment
Rothe Mühle Essen U16 Awaiting Payment
U21 GER women Awaiting Payment
WSV Osnabrück Waiting list 1
   
Division 4  7/8
Michiel de Ruyter 5 Confirmed
Michiel de Ruyter 6 (Senior) Confirmed
Michiel de Ruyter 7 (Junior) Confirmed
KKP Jugend Confirmed
TBC Confirmed
KCIS-D Awaiting Payment
WSV Osnabrück - Youth Awaiting Payment
   
Ladies division  3/8
MKSF Ladies Confirmed
Crepe Queens Confirmed
Danmark Ladies Confirmed

Last team update: 17/2

Last payment update: 14/2.

Previous results
Amsterdam Open 2015
Division 1 Division 2 Division 3 Division 4
1 MOSW Choszczno 1 PL MOSW Choszczno 2 PL TNT BE Odysseus Jeugd NL
2 Odysseus A NL Nomads GB Liblar Jugend DE KVDRV NL
3 WSF Liblar 1 DE Finland FI Viking Velno B NL Michiel de Ruyter 7 NL
4 The French Virgins FR Le Havre FR Veendam NL Keistad J NL
5 Michiel de Ruyter 1 NL Michiel de Ruyter 3 NL Gronauten NL Malta Canoepolo MT
6 CPS Taiwan A TW Meridian D GB Denmark Ladies DK Michiel de Ruyter 6 NL
7 Denmark Men DK KCIS A TW Rijnland B.C. NL Lancaster University B GB
8 Taipei City TW Odysseus C NL KCIS B TW University of London B GB
9 Pennine GB SG WSF Liblar 2 DE Michiel de Ruyter 5 NL
10 Groningen B NL CPS Taiwan B TW Lancaster University A GB
11 Trekvogels A NL University of London A GB Brimingham Goats GB
12 Keistad A NL VKC Bedford GB Red Rose GB
13 Viking Amsterdam A NL University of London L GB
14 Viking Venlo B NL KCIS C TW
15 Röthe Muhle B DE KCIS Women TW
16 Michiel de Ruyter 2 NL
Amsterdam Open 2014
Division 1 Division 2 Division 3
1 WSF Liblar DE Triton Lokeren BE Veenploeters NL
2 Groningen A NL Rothe Muhle B DE De Zonnestraaltjes NL
3 Odysseus A NL TUS Warfleth DE Odysseus C NL
4 CPS Taiwan A TW Ch'ti team FR Kanuclub Rheine DE
5 Michiel de Ruyter A NL Viking Amsterdam A NL Michiel de Ruyter D NL
6 Trekvogels A NL Avion FR Keistad D NL
7 Viking Venlo A NL Rijnland A NL Groningen C NL
8 Michiel de Ruyter B NL CPS Taiwan B TW London B GB
9 Groningen B NL Nomads GB KvdRV A NL
10 Meridian GB London A GB Rijnland Slowmotion NL
11 Viking Venlo B NL
12 Michiel de Ruyter C NL
Amsterdam Open 2013
Division 1 Division 2 Division 3
1 Michiel de Ruyter A NL CKH Le Havre FR ULU A GB
2 Odysseus A NL Viking Amsterdam A NL Keistad C NL
3 Groningen A NL Rijnland A NL Odysseus C NL
4 WKV Veurne BE Warwick Warriors GB Michiel de Ruyter D NL
5 Viking Venlo A NL ULU Old Boys GB Veenploeters NL
6 Keistad A NL Odysseus B NL KvdrV A NL
7 Michiel de Ruyter B NL Team Scotia SC Trekvogels D NL
8 Trekvogels A NL Michiel de Ruyter C NL ULU B EN
9 Windhappers A NL Euros A NL
10 Meridian E GB
11 Trition Lokeren A BE
12 Groningen B NL
Amsterdam Open 2012
Division 1 Division 2 Division 3
1 Groningen A NL Windhappers A NL Viking Amsterdam A NL
2 Michiel de Ruyter A NL Rijnland A NL Odysseus C NL
3 Odusseus B NL Viking Venlo A NL Keistad C NL
4 Keistad A NL Kanoclub "De Paddel" BE GKV Badeendjes NL
5 Michiel de Ruyter B NL MOSW Choszczno B PL Veenploeters NL
6 WKV Veurne BE Michiel de Ruyter C NL Helmvaarders NL
7 MOSW Choszczno A PL Team Scotia SC MOSW Choszczno C PL
8 TNT 1 BE Groningen B NL Viking Amsterdam B NL
9 ACC Hamburg DE Ch'ti team FR KvdRV NL
10 VW Team Swarzedz PL ACC Hamburg 2 DE Euros A NL
11 Gekko Gent BE Keistad D NL
12 Trekvogels A NL Michiel de Ruyter D NL
Amsterdam Open 2011
Division 1 Division 2 Division 3
1 WSF Liblar DE Hannover II DE Odysseus D NL
2 Michiel de Ruyter A NL Rijnland A NL MOSW Choszczno B PL
3 Groningen A NL Michiel de Ruyter B NL ULU A GB
4 MOSW Choszczno A PL Groningen B NL Keistad C NL
5 VW Team Swarzedz PL ACC Hamburg B DE Viking Amsterdam NL
6 Odysseus A NL Zwetplassers A NL Windhappers  NL
7 ACC Hamburg DE Team Scotia SC Veenploeters NL
8 Keistad A NL Trekvogels B NL Groningen C NL
9 Trekvogels A NL Viking Venlo A NL
10 TNT BE Michiel de Ruyter C NL
11 Triton Lokeren 1 BE Helmvaarders  NL
12 TÜS Warfleth DE Stompies IR
Amsterdam Open 2010
Division 1 Division 2 Division 3
1 WSF Liblar DE TÜS Warfleth DE Viking Venlo A NL
2 Odysseus A NL ACC Hamburg DE GKV Latent Talent NL
3 Deventer NL Michiel de Ruyter B NL ULU GB
4 Michiel de Ruyter A NL Odysseus C NL Trekvogels C NL
5 Groningen A NL TNT 2 BE Michiel de Ruyter C NL
6 KP Zürich CH Rothe Mühle Essen 2 DE MOSW Choszczno W PL
7 BWS Hamburg  DE Quo Vadis NL Birmingham Goats GB
8 Trekvogels A NL Groningen B NL Odysseus E NL
9 MOSW Choszczno A PL Leouilly CK FR Keistad D NL
10 MOSW Choszczno B PL Viking Amsterdam  NL
11 Gekko Gent BE Odysseus D NL
12 KC Wetter DE KvdRV NL
Amsterdam Open 2009
Division 1 Division 2 Division 3
1 CK Academy IT ACC Hamburg  DE Michiel de Ruyter C NL
2 Michiel de Ruyter A NL Leouilly CK FR Odysseus C NL
3 Trekvogels A NL Michiel de Ruyter B NL Zwetplassers B NL
4 Keistad A NL TNT 2 BE Helmvaarders B NL
5 Meridian GB Quo Vadis NL Windhappers B NL
6 Zwetplassers A NL Galway A IR UKC NL
7 Gekko Gent BE Galway HT IR Birmingham Goats GB
8 Kamikaze IR Trekvogels C NL
Amsterdam Open 2008
Division 1 Division 2 Division 3
1 CK Academy IT KV Kiel DE Quo Vadis NL
2 Odysseus A NL Zwetplassers A NL Odysseus C NL
3 Michiel de Ruyter A NL Michiel de Ruyter B NL UKC NL
4 Idroscalo IT St. Omer B FR Windhappers B NL
5 Trekvogels A NL Keistad B NL HKC B DE
6 Rijnland A NL HKC A DE Zeewitoe NL
7 USA Men USA GKV De Barbies NL Michiel de Ruyter C NL
8 Trekvogels Dames NL